skip to Main Content

Budownictwo zrównoważone

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE

Osiedle Wolność charakteryzuje i wyróżnia na rynku nowoczesne podejście do budownictwa mieszkaniowego oraz zastosowanie nowych technologii. Kamienice zostaną wybudowane zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego.

Zrównoważone budownictwo polega na tworzeniu struktur budowlanych w drodze procesów technologicznych oraz przy użyciu materiałów, które są przyjazne środowisku naturalnemu. Tradycyjne budownictwo łączy takie elementy, jak ekonomia, użyteczność, trwałość i wygoda. W przypadku budownictwa  zrównoważonego dochodzi aspekt ekologiczny. Głównym celem zrównoważonego budownictwa jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka. Korzyści płynące z budownictwa zrównoważonego to ochrona zdrowia mieszkańców, a także efektywne wykorzystanie energii, wody i innych zasobów naturalnych, co daje bardzo znaczne ograniczenie kosztów utrzymania.

Opisane wyżej zasady przyświecały nam przy tworzeniu koncepcji Osiedla Wolność, dlatego sięgnęliśmy po odzysk ciepła i bioklimatyzację, która schładza latem powietrze bez użycia energii i szkodliwych gazów, a zimą dogrzewa je wykorzystując stałą temperaturę pod powierzchnią gruntu. Rozwiązania te pozwalają ograniczyć koszt ogrzewania nawet do 60 proc. (bioklimatyzacja dostępna w etapie B i C).  Kolejnym proekologicznym rozwiązaniem jest zagospodarowanie wód opadowych w zamkniętym systemie „wody szarej”. Przyczynia się ono także do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Ledowy system oświetleniowy znacznie ograniczy zużycie energii oraz emisji CO2. W planach jest również system solarny do podgrzewania ciepłej wody oraz system fotowoltaiczny pozyskujący energię elektryczną z promieni słonecznych.

WYGLĄD I FUNKCJONALNOŚĆ

Budynki będzie wyróżniać także zastosowanie wysokiej jakości materiałów elewacyjnych. Do wykonania elewacji posłuży tynk cienkopowłowokowy oraz elementy o strukturze drewna, mające na celu przełamanie i podkreślenie nowoczesnej fasady budynku. Okładzina z płyty włóknocementowej z detalem architektonicznym zamknie linię parteru i wizualnie oddzieli jego część usługową od mieszkalnej. Między piętrami znajdą zastosowanie gzymsy, które kolejno będą oddzielały kondygnacje budynku zamykając ich linię. Na szczycie ściany elewacyjnej powstanie gzyms wieńczący z płyt włóknocementowych z fakturą. Wielospadowy dach z blachy powlekanej nawiązujący do otaczającej go historycznej części miasta nada całości harmonii. Materiały budowlane, z których zostanie wybudowane osiedle cechuje prozdrowotność, paraprzepuszczalność, komfort wilgotnościowy, temperaturowy, wysoka izolacyjność akustyczna i cieplna.

Najmłodszym lokatorom rozrywkę zapewni profesjonalny plac zabaw wyposażony również w urządzenia do zabaw dydaktycznych. Osiedle będzie miało charakter zamknięty i monitorowany z dozorem osobowym (ochroną). Obiekt w całości przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Back To Top